Az amerikai fogyasztók bizalma nagyot emelkedett októberben, ami a közelgő választások előtt fokozódó optimizmust tükröz. A Conference Board jelentése szerint a munkaerőpiaci várakozások is javultak, ami hozzájárul a gazdaság kedvezőbb megítéléséhez.
Csökkent az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet összetett teljesítményindexe szeptemberben, immár a hetedik egymást követő hónapban, miután februárban két éve először emelkedett.
A Procter & Gamble, a világ egyik legnagyobb fogyasztási cikkeket gyártó vállalata, ismét csökkenő negyedéves eladásokról számolt be. A vállalat két fő piacán, az Egyesült Államokban és Kínában tapasztalható gazdasági nehézségek miatt a fogyasztók olcsóbb termékek felé fordulnak.
A várttal szemben nagyot esett az amerikai fogyasztói bizalom, miközben az egy évre előretekintő inflációs várakozások emelkedtek, ami egy rossz kombináció az amerikai jegybank számára.
Az Európai Bizottság csütörtökön közzétett jelentése szerint júniusban nőtt a fogyasztói bizalom az euróövezetben. A jelentés megerősítette az előzetes adatokat, miszerint a fogyasztói bizalmi mutató 0,3 ponttal emelkedett mind az euróövezetben, mind az Európai Unió egészében. Az index így mínusz 14 ponton állt az euróövezetben és mínusz 12,9 ponton az EU-ban - írta az Európai Bizottság.
Júniusban az elemzők által vártnál kevésbé romlott a Conference Board gazdaságkutató intézet Egyesült Államokra vonatkozó fogyasztói hangulatindexe. Júniusban 100,4 pontra csökkent az amerikai fogyasztói hangulatindex a májusi 101,3 pontról. Az elemzői konszenzusban jelentősebben romló adat, 100,0 pont szerepelt júniusra.
Március után áprilisban is csökkent az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet összetett teljesítményindexe, miután februárban két éve először emelkedett.
Kiábrándítóan alakult a februári hazai kiskereskedelmi forgalom, amely annak ellenére fordult csökkenőbe, hogy az embereknek több az elkölthető jövedelme. De vajon hogy alakult mindez a környező országokban? Ezt néztük meg 2019 eleji bázison, akkor bő egy évvel jártunk a koronavírus-járvány kirobbanása előtt.
Az euróövezetben a vártnál némileg kisebb mértékben, azonban így is több mint kétéves csúcsra javult áprilisban a fogyasztói hangulat az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának (DG ECFIN) előzetes adatokon alapuló hétfői jelentése szerint.
Fokozatosan javul a háztartások múltbeli és várható pénzügyi helyzetének megítélése, illetve a várható gazdasági helyzetre vonatkozó várakozások, és ez oda vezetett, hogy márciusban 0,6 ponttal -14,9 pontra emelkedett a fogyasztói bizalmi index az eurózónában – tette közzé az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdán.
Miközben a magyarországi kiskereskedelem 2023-ban nem tudta kiheverni a reálbércsökkenés okozta sokkot - csak decemberben tudott szépíteni egy kicsit - és európai összevetésben is nagyon rosszul teljesített, ezen belül az online kereskedelemről ezt nem mondható el. Az igaz ugyanakkor, hogy volumenét tekintve ez is alacsonyabb szinten jár, mint Covid-éra csúcsán, amikor nagyon sok ember tapasztalta meg, hogy mennyire megkönnyíti életét, ha nem kell elmennie egy fizikai boltba.
A kiskereskedelmi forgalom rég nem látott mértékben emelkedett tavaly decemberben, amelyben közrejátszott a fogyasztói bizalom visszaépülése. Ennek jeleit láttuk már a novemberi bérstatisztikában is, hiszen sok cég előbbre hozhatta az év végi kifizetéseket.
A Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) Gazdaságpolitikai és Gazdaságelméleti Szakosztálya 2024. január 25-én rendezte meg évadnyitó konferenciájaként az Előrejelzők Fórumát. Az elemzők a magyar gazdaság folyamatainak várható alakulását vitatták meg. Az idei infláció alakulása kapcsán az elemzői konszenzus 4-6% között van, a második félévben a gazdaság élénkülésével párhuzamosan a fogyasztói árindex enyhe növekedésére számítanak a szakértők. Az idei gazdasági növekedés 2,5-3,3%-között lehet, de annak szerkezetét tekintve már eltérőek az álláspontok. Az inflációt és a gazdasági növekedést is befolyásolhatják a költségvetési hiány leszorítására tett kormányzati erőfeszítések, a fő kérdés, hogy ez milyen szerkezetben valósulhat meg. A foglalkoztatási szint továbbra is magas marad a vállalati szféra munkaerőfelhalmozása miatt, de a feszes munkaerőpiac középtávon kedvezőtlenül hat a növekedési kilátásainkra.
Az Egyesült Államok legnagyobb bankjai szerint az amerikai fogyasztóknak épségben sikerült átvészelniük a magas kamatkörnyezetet, azonban egy új felmérés szerint ezt a sikert a többség nem a választásra készülő Joe Bidennek tulajdonítja – írja a Financial Times.
Csökkent novemberben - immár 20. hónapja folyamatosan - az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet összetett teljesítményindexe, amely arra utal, hogy az amerikai gazdaság teljestménye romlik. A negyedik negyedévben várhatóan gyengébben teljesít majd az amerikai gazdaság, mint a korábbi negyedévekben, ami a Fed kamatemeléseinek tudható be. A ma közölt index megerősíti ezeket a várakozásokat.
A legfrissebb Michigan Egyetem által készített bizalmi index szerint az Egyesült Államokban a fogyasztói hangulat 2023 októberében 6%-kal visszaesett az előző hónaphoz képest. A fogyasztói bizalom egyik legfontosabb mutatója így 63,8-ra csökkent a szeptemberi 67,9-ről. Ez a csökkenés két hónapnyi viszonylagos stabilitást követ, és aggodalmat kelt a közgazdászok és a politikai döntéshozók körében.
Éles kritikát kapott Olaf Scholz.
Megjött a védelmi minisztérium jelentése az esetről.
Célja, hogy közérthetően bemutassa a technológia működését, fejlődését és mindennapi életünkre gyakorolt hatását.
Ezek állnak az ítéletidő hátterében.
Az uniós tagságot ígérte Ukrajnának.
Bindulhat a trükközés?
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.
Nem fizetett a magyar vállalkozó.